13 listopada 2013

Jak sprzedać nieruchomość?

gabinet Wielu z nas boi się sprzedawać nieruchomości na własną rękę, jest to spowodowane tym, iż boimy się załatwiać wszelkie formalności które się z tym wiążą.

Najczęściej, aby pozbyć się domu lub działki wybieramy doświadczonego agenta lub pośrednika i to na niego spada obowiązek wypełnienia wszystkich dokumentów. Jednak warto sobie zadać pytanie – czy warto? Agencje co prawda są pomocne w promocji i sprzedaży, jednak biorą one swój procent za usługę.
Biura w większych miasteczkach biorą od 1,5 do 3 procent ceny transakcyjnej, warto dodać że im mniejsza miejscowość w którym znajduje się biuro tym procent jest większy – jest to spowodowane tym, iż obrót nieruchomościami jest mniejszy. Największym problemem jest wat VAT, trzeba go dodać do kosztów pośrednika.
Główną zaletą biur pośredniczących jest zaoszczędzenie cennego dla nas czasu, zgłoszenie naszej działki to najbardziej czasochłonna czynność resztą zajmuje się agent. Nie obchodzi nas wycena działki (my ją tylko zatwierdzamy) tak jak i promocja a nawet zawarcie umowy.